Klece pro činčily musí být hodně vysoké

Značnou předností tohoto hlodavce je vrozená inteligence a velmi příjemný kožíšek, který mohou hladit i alergici. Může se tedy stát domácím mazlíčkem v jakékoli rodině, dožívá se průměrného věku osmi let, a to zpravidla u všech rodových druhů. V prodeji jsou běžně různobarevné variace samečků i samic, od bílé přes šedou, béžovou až k sametově černé. Nejrozšířenější barvou kožichu je šedá, ta je také finančně nejlépe dostupná.
činčila v košíku

Chov probíhá především v interiéru

Jestliže uvažujete o tomto překrásném hlodavci, mějte na paměti, že je aktivní především v noci. Za denního světla se schoulí do úkrytu a většinu času tu prospí. Příbytek by tedy měl být umístěn tam, kde si nebudete navzájem překážet a rušit v průběhu spánku.
krmení činčily
Základem pro vybavení chovatele jsou ocelové klece pro činčily. Ačkoli jde o velmi drobné zvířátko, vyžaduje velké nároky na volný prostor. Zvláštností je, že není třeba klec příliš široká, ale musí být dostatečně prostorná na výšku. V přírodě se totiž činčily pohybují v pralese a lezou po stromech a keřích do velkých výšek. S tím také souvisí zajištění vhodného množství prolézaček a pevných samorostů nebo větví.
činčila na větvi
Činčila je přeborník ve skákání, ideální je pro ni vytvořit několikapatrovou soustavu překážek a do té nejvyšší vrstvy umístit menší, nejlépe dřevěný domeček. V něm bude přespávat v průběhu dne a cítit se tu v bezpečí.
Do klece pak patří keramická nebo nerezová miska s krmivem, napáječka na vodu (nikoli miska, kterou snadno mohou převrhnout). Dále si opatřete box na seno a do široké nízké misky speciální písek pro očistnou koupel. Rochní se v něm denně a je nutné písek častěji měnit, neboť bude brzy zanesený nečistotami.

Čím krmit

Existují speciální krmné směsi prodávané ve zverimexu, nejčastěji to jsou granule s obsahem obilovin a sušeného ovoce. Ty však podávejte spíše pro zpestření, jako základ musí mít kvalitní zelené granule nebo seno.